K najdôležitejším tokom na území Bratislavy patrí horský potok Vydrica. Tento potok, alebo menšia horská riečka preteká veľkou časťou územia Bratislavského lesoparku z oblasti Bieleho kríža až ku svojmu ústiu do Dunaja v meste pri Moste Lanfranconi. Lesmi nad Bratislavou tak jej tok celkovo prekonáva 17 km, čím vytvára mnoho romantických zákutí, jedinečnú klímu a domov a zdroje vody pre mnoho živočíchov. Patrí k najatraktívnejším vodným tokom, ktoré môžete v oblasti hlavného mesta spoznať prostredníctvom bicykla, alebo pešo. Oblasť Vydrice ponúka ľahkú turistiku v krásnom lese po dobrých chodníkoch. Spoznáte tak mnoho atraktívnych miest.

Horský potok Vydrica 

Doprava k Vydrici závisí od toho, akú jej časť budete chciet spoznávať. Najzaujímavejšie časti sa nachádzajú medzi Železnou studničkou a Bielym krížom, ktoré sú všetky veľmi dobre dostupné bicyklom a samozrejme pešo. Na Železnú studničku sa ľahko dostanete autom, či verejnou dopravou. Ak by ste začínali z Bieleho kríža, dá sa naň rovnako vystúpať bicyklom, alebo peši, z rôzych smerov. Najrýchlejšie však z bratislavskej Rače.

Vydrica ponúka popri svojom toku predovšetkým prekrásnu cykloturistiku. Nájdete tu viaceré lesné cyklochodníky, ktoré sú najlepšie zjazdné na horskom bicykli. Hlavná trasa vedie prevažne tesne popri koryte Vydrice, no dajú sa nakombinovať rôzne alternatívy. Všetky tieto trasy majú spoločné, že sú vedené v hlbokom lese, čo vytvára v súzvuku s príjemnou klímou v okolí Vydrice ideálne podmienky na objavovanie počas horúcich letných dní. Trasu si môžete podľa chuti nakombinovať i vrámci turistiky. Pekným cieľom môže byť napríklad samotný prameň Vydrice. Jej ústie do Dunaja nie je žiaľ až tak príťažlivé. Beh popri Vydrici patrí k najkrajším trasám v Malých Karpatoch. V minulosti stáli v oblasti toku tohto potoka i mnohé trampské osady, čo takisto dosvedčuje jedinečnosť tamojšieho prírodného prostredia. Bohatosť prírody v okolí toku Vydrice dokumentuje okrem iného i život vydier, ktoré sú chránenými živočíchmi európskeho významu. K najkrajším miestam na Vydrici, ktoré môžete objaviť, patrí taktiež sústava vodných nádrží vybudovaných v oblasti Železnej studničke. Tie prajú okrem bežného relaxu i rybolovu.

Objavovanie Vydrice je tipom na výlet pre bežcov, turistov, cyklistov všetkých kategórií. Výlet si totiž môžete navoliť podľa svojej aktuálnej kondície a schopností. Ak sa chcete popri jej toku poprechádzať, postačí, ak sa doveziete na Železnú studničku. Cestní cyklisti môžu objaviť jej časti, popri ktorých v súčasnosti vedie kvalitná asfaltka. Deti sa potešia klasickému výletu k Vydrici s možnosťou hrania sa v jej toku a opekaním. Nájde sa tu totiž i viacero miest s ohniskom a prameňom.

V oblasti Vydrice odporúčame nevynechať návštevu Pánovej lúky, Malého Slavína, či Pozorovateľne zveri Vydrica.

  • Mapa:
  • GPS: 48.2303,17.1077
  • Mestská časť: Záhorská Bystrica
  • Okres: Bratislava IV
  • Lokalita: Les, Voda
  • Aktivita: Prechádzka, Turistika