Dračí hrádok sú ruiny hradu nad obcou Borinka neďaleko Bratislavy. Nachádza sa na kopci Starý hrad vo výške 370 m. n. m. . Pod hrad sa dostanete hlavnou cestou pokračujúcou z Borinky smerom na Medené Hámre. Priamo k ruine vystúpite krátkou trasou po žltej turistickej značke. Návšteva hradu môže byť zaujímavým tipom na výlet pre rodiny s deťmi, alebo pre ľudí, ktorí radi spoznávajú históriu Bratislavy. Výlet si môžete spojiť s opekaním na menšej lúke pod hradom pri Stupavskom potoku.

Dračí hrádok

Dračí hrádok je ľahko dostupnou ruinou. Z Bratislavy ste tu autom za chvíľku. Môžete využiť i verejnú dopravu do Borinky. V tom prípade budete musieť o niečo dlhšie kráčať peši po asfaltke, vedúcej až pod hrad. Auto sa dá odparkovať i na symbolickej odstavnej ploche pri Stupavskom potoku. Odtiaľ už sa relatívne rýchlo dostanete k ruine po žltej turistickej značke, hoci výstup je strmý. V bode Dračí hrádok, rázcestie je potrebné odbočiť z lesnej cesty smerom k hradu. Neodporúčame sem ísť bicyklom, jedine ak patríte k zdatnejším horským cyklistom. Je dosť možné, že počas stúpania k hradu budete bicykel tlačiť.

Dračí hrádok patrí do sústavy malokarpatských hradov. Spoluvytvára históriu týchto miest, ktorú sa oplatí objavovať. Zvyšky hradu v súčasnosti pôsobia chatrným dojmom. Zostalo z neho doslova zopár kameňov, ktoré nemusia vplyvom poveternostných podmienok dlho vydržať. Hrad stál na výraznej terénnej vyvýšenine. I dnes je zrejmé, že z tohto miesta museli mať strážcovia hradu veľmi dobrý výhľad na údolie pod ním i šíre okolie. Dnes je okolie Dračieho hrádku husto pokryté lesom, takže tu žiaľ nebudete mať žiadne výhľady. Napriek tomu sa dá pri hrade stráviť príjemný čas. Pri ruine sa dá nájsť menšie sedenie i ohnisko. Mnoho miesta pre veľké skupinu to však neočakávajte. Ak by ste chceli opekať, viac miesta nájdete na lúke pri Stupavskom potoku dolu pod hradom.

Výstup k Dračiemu hrádku zvládne takmer každý turista. Napriek tomu, že výstup je krátky, je aj relatívne strmý. Nemusí to vyhovovať každému. Nepríjemný býva, ak je lesná cesta, ktorou značka vedie, rozbahnená, alebo šmykľavá, keď primrzne. Rovnako nepríjemný môže byť zostup, najmä ak máte vratkejšie kolená. V oboch prípadoch môžu veľmi pomôcť turistické paličky.

Cestou k Dračiemu hrádku si môžete všimnúť infotabuľu ohľadne mangánových baní, ktorých pozostatky sú dobre viditeľné v teréne popri výstupovej trase k ruine. Ak by ste si chceli spestriť váš výlet, okrem baní si môžete pozrieť pozostatky horskej osady Medené Hámre s Kaplnkou sv. Michala.

  • Mapa:
  • GPS: 48.25443,17.11153
  • Mestská časť: Okolie Bratislavy
  • Okres: Malacky
  • Lokalita: Les
  • Aktivita: História, Turistika