Pravoslávny Chrám sv. Mikuláša sa nachádza priamo na svahu hradného kopca. Kostol je celkom nenápadný, možno preto, že stojí tak trochu v tieni neďalekého Dómu sv. Martina, no aj tak patrí k najzaujímavejším v Bratislave. Kostol pochádza z druhej polovice 17. storočia.
Bol postavený na mieste predošlého gotického kostola zo 14. storočia a ešte staršej rotundy z 11. storočia, na príkaz Františky Khuen (vdovy po Pavlovi Pálffym), ktorý bol zrúcaný v období tureckých vpádov. Tento chrám je ranobarokovou stavbou. Ak máte radi históriu, oplatí sa ísť poprechádzať v Podhradí a zastaviť sa i pri tejto sakrálnej pamiatke.
K Chrámu sv. Mikuláša sa dostanete z historického centra mesta najlepšie pešo. Najlepšie bude doviezť sa pod Most SNP električkou, alebo autobusom a odtiaľ sa vybrať smerom na hrad po Mikulášskej ulici, ktorá vás dovedie priamo ku chrámu. V Podhradí sa dá vymyslieť i pekná prechádzka poskytujúca viaceré výhľady na mesto i rieku Dunaj, ktorej súčasťou môže byť i návšteva objektu tohto kostola.
Pravoslávny Chrám sv. Mikuláša je v súčasnosti využívaný pravoslávnou cirkvou a slávia sa tu pravidelné bohoslužby. Žiaľ jeho história je poznačená rokmi chátrania v súlade s postupným úpadkom sídel na Podhradí, ktoré boli postupne úplne zbúrané.
Chrám bol pôvodne rímsko-katolícky a bol pri ňom i cintorín. Neskôr sa oň starala gréckokatolícka cirkev, až kým v roku 1945 počas vojnového obdobia nevyhorel. Po likvidácii tunajšej náboženskej komunity v 50 rokov prebrala chrám do správy pravoslávna cirkev.
Chrám sv. Mikuláša je v súčasnosti zahalený rúškom opustenosti. Aj okolité krivoľaké uličky sú plné akéhosi tajomna. To všetko dodáva návšteve chrámu na zaujímavosti. Boli obdobia, keď sem bolo vyslovene nebezpečné chodiť, pretože chrám mal narušenú statiku a v zásade sa rozpadával. V roku 1966 bol dokonca zasiahnutý bleskom a nevyhol sa ani pokusom o vlámanie. Dnes by to malo byť lepšie, no je možné, že sa doň mimo bohoslužieb stále nedostanete. Oplatí sa ho vidieť aspoň zvonka.
Je to pomerne jednoduchá gotická jednoloďová stavba čistých línií pieskovej farby, s klasickou Á-čkovou škridľovoou strechou. Na jej okraji sa nachádza menšia vežička, slúžiaca ako zvonica. K zaujímavostiam patrí reliéf erbov manželov Pálffyovcov nad vstupným portálom.
Interiér charakterizuje hlavný oltár s obrazom sv. Mikuláša, pochádzajúcim ešte z pôvodného chrámu. Okrem toho tu možno nájsť kazateľnicu z 18. storočia, ktorej autorom je Peter Brandenthal a viacero ďalších oltárov.
V blízkosti Chrámu sv. Mikuláša máte množstvo možností na zaujímavé ciele prechádzky. Môžete si vyjsť na Bratislavský hrad, poprechádzať sa popod hradbami, z ktorých sú pekné výhľady na historické centrum i Dunaj a okolie. V areáli hradu sa oplatí pozrieť tamojšiu barokovú záhradu. Výhľady budete mať i z oblasti objektu Národnej rady Slovenskej republiky.