Kilometrovník pod Michalskou bránou, známy aj ako Nultý kilometer, vyobrazuje vzdialenosť Bratislavy od významných svetových metropol ako aj od severného a južného pólu. Nájdete na ňom i partnerské mestá slovenského hlavného mesta. Mosadzný kilometrovník je zasadený do mestskej dlažby priamo pod Michalskou bránou. Spolu s ňou a celou Michalskou vežou patria k najobľúbenejším cieľom návštevníkov Starého mesta. Dopomáha im k tomu taktiž dobrá dostupnosť. Autorom pôvodného kilometrovníka z roku 1997 je Viktor Hulík.

Kilometrovník pod Michalskou bránou

K bratislavskému kilometrovníku sa sa najpohodlnejšie dopravíte MHD. Ideálnou zastávkou je Kapucínska ulica, odkiaľ sa sem rýchlo dostanete pešo. Autom vjazd povolený nie je. Môžete sem prísť i na bicykli.

Bratislavský kilometrovník môže byť zaujímavý ako cieľ prechádzky Starým mestom najmä pre rodiny s deťmi. Jeho návštevu je fajn spojiť s návštevou Múzea zbraní v Michalskej veži. Ak prejdete jej jednotlivé podlažia, za odmenu si môžete vychutnať výhľady na podstatnú časť Starého mesta a spraviť si pekné fotky.

K zaujímavostiam ohľadne vzdialeností na kilometrovníku patrí fakt, že najvzdialenejším mestom z tohto bodu je mesto Sydney (16 000 km) a najbližsím Viedeň (60 km). Bratislavský kilometrovník bol neskôr, konkrétne v roku 2013, z dôvodu poničenia vandalmi resp. krádeže jeho časti rekonštruovaný sochárom Ľubomírom Miklem za asistencie pôvodného autora. Zaujímavosčou viažucou sa k tejto udalosti je drobnosť v podobe menšej chyby, keď bola chybne uvádzaná totožná vzdialenosť Bratislava od pólov. Obnovený kilometrovník sa zhotovoval po dobu 3 dní takmer nepretržitej práce zo 105 kg ťažkej platne pôvodom z

  • Mapa:
  • GPS: 48.14510,17.10677
  • Ulica: Michalská ulica
  • Mestská časť: Staré Mesto
  • Okres: Bratislava I
  • Lokalita: Mesto
  • Aktivita: Prechádzka