Kostol Loretánskej Panny Márie, známy aj ako Kostol Uršulínky, spoluvytvára historické centrum Bratislavy. Nachádza sa na Uršulínskej ulici v susedstve Kláštora Uršulínok, ako aj súvisiacej materskej a základnej školy, vrátane gymnázia. Ide o katolícky renesančný chrám a zároveň národnú kultúrnu pamiatku.
Kostol je pohodlne dostupný električkou, ktorá stojí na Kamennom námestí i Námestí SNP v blízkosti. Autom sa sem dostanete tiež, no parkovanie v podzemnej garáži oproti kostolu je spoplatnené, rovnako ako parkovanie v uliciach centra mesta. Možnou variantou je prísť sem bicyklom.
Uršulínky začali aktívnu činnosť vo vtedajšom Prešporku v 17. storočí. Podľa ich zakladateľky Angely Merici bolo ich hlavnou úlohou vzdelávať a vychovávať dievčatá a ženy. Strohé vonkajšie línie kostola, ktorý je súčasťou bloku okolitých stavieb, dáva tušiť, že kostol vybudovala v rozmedzí rokov 1659 – 1663 bratislavská protestantská komunita. Kostol však využívala len krátko. Po potlačení Vešeléniho sprisahania bol od roku 1672 zaradený práve pod správu uršulínok.
Exteriér Kostola Loretánskej Panny Márie charakterizuje jednoduchá fasáda otočená smerom k Františkánskemu kláštoru a kostolu. Výraznejšou je baroková vežička, ktorej súčasťou je zvon. Baroková úprava jej strechy súvisí s požiarom, ktorý spôsobil zničenie pôvodnej šindľovej strechy.
Vnútorné priestory kostola sú menších rozmerov, no omše sa tu konajú pravidelne a existuje tu aktívna komunita ktorá ich navštevuje. Hlavným zdrojom aktivity v kostole i okolitých školách je práve Rád uršulínok. Spoznáte ich podľa tmavomodrého habitu.
Priestoru kostola dominuje neskorobarokový, polychrómovaný hlavný oltár. Pochádza z konca 18. storočia. Ústredným objektom oltára je socha čiernej Panny Márie. Sochu Loretánskej Panny Márie, ktorej chrám napokon zasvätili, získali uršulínky darom v roku 1684 od arcibiskupa Leopolda Kollonicha.
Oltár dopĺňajú sochy sv. Barbory, sv. Uršuly, sv. Kataríny a sv. Agnesy. Nájdeme tu i bočné oltáre zobrazujúce sv. Annu a sv. Augustína. Vyznačujú sa stĺpovou drevenou architektúrou. K hlavným objektom interiéru patrí tiež kazateľnica so sochami Mojžiša a starozákonného veľkňaza Árona ako aj baldachýn so sochou sv. Michala archanjela.
K budove kostola sa prirodzene napája objekt uršulínskeho kláštora. Súčasťou bloku tvoreného kostolom, kláštorom a jednotlivými školskými zariadeniami je i vnútrobloková Uršulínska záhrada, vyžívaná predovšetkým žiakmi.
K najzaujímavejším prvkom výzdoby interiéru Kostola Uršulínok patrí bronzový reliéf s podobizňou Jána Pavla II z roku 2006. Autorom diela je sochár Ján Borko. Reliéf je posvätený a bol odhalený pri príležitosti 10. výročia návštevy Slovenska uvedeným pápežom. Tento, už zosnulý pápež, sa v kostole osobne modlil ruženec počas druhej návštevy Slovenska 2. júla 1995.
Z lokality Kostola Loretánskej Panny Márie máte praktický prístup k mnohým ďalším pamiatkam historického centra Bratislavy. V tesnej blízkosti sa nachádza Primaciálne námestie, františkánsky Kostol Zjavenia Pána, ako aj budova Hlavnej pošty, ponúkajúca jedinečný interiér. Oplatí sa vyjsť si tiež za výhľadmi z veže Starej radnice.