Kostol Najsvätejšieho Spasiteľa, známy najmä ako Jezuitský kostol, prípadne Jezuiti, sa nachádza v historickom centre Bratislavy v Starom Meste. Patrí medzi najpopulárnejšie a veriacimi najviac navštevované kostoly v meste. Vďaka svojej polohe na Františkánskom námestí sa teší i veľkému záujmu zahraničných turistov. Jezuitský kostol dlhé roky dotvára tradičný kolorit centra v oblasti Hlavného námestia.

Kostol Najsvätejšieho Spasiteľa, alebo ľudovo Jezuiti, bol pôvodne evanjelickým chrámom, čo je zrejmé i  z jeho vonkajšieho vzhľadu.

K budove jezuitského kostola sa najrýchlejšie dostanete kombináciou električky a pešieho pochodu. Prípadne sa môžete vybrať bicyklom, ktorý má čoraz lepšie podmienky na prevádzku v meste vďaka pribúdajúcim cyklotrasám. Ak by ste sem šli autom, môžete zaparkovať v podzemných garážach v blízkosti Františkánskeho kostola. To si však priplatíte.

Kostol Najsvätejšieho Spasiteľa je neskororenesančnou stavbou, s neskoršou barokovou úpravou. Možno málokto tuší, že bol pôvodne postavený ako protestanská sakrálna stavba. Bolo tomu tak z dôvodu rastúcej komunity evanjelického vyznania.

Výstavbu chrámu, dokončeného v prvej polovici 17. storočia mal na starosti nemecký staviteľ Hans Stoss z Augsburgu. Veci znalí, si určite ihneď všimnú, že tento kostol je bez veže a navonok má pomerne jednoduché architektonické prevedenie. Nie nebola zničená počas zemetrasení, ako veža susedného Františkánskeho kostola. Vyžiadali si to prísne regule (artikule), podľa ktorých sa v tých časoch evenjelické chrámy stavali.

Na Slovensku máme viacero podobných artikulárnych kostolov, známejších skôr čisto drevenou konštrukciou. Ani jezuitský kostol zvonka nepripomína klasickú sakrálnu stavbu a jeho presbytérium je súčasťou hlavného pôdorysu.

Tento kostol však evanjelickí veriaci nevyužívali dlho. V roku 1672 ho po potlačení protestanského sprisahania odovzdali práve jezuitskému rádu. Chrám bol v tých časoch prestavaný predovšetkým v interiéri.

Bola odstránená kazateľnica, pribudol oltár a nový barokový mobiliár. Nie je isté, čo sa stalo s pôvodným vybavením kostola. K najväčším novinkám patrilo vybudovanie menšej zvonice na streche tzv. sanktusníka s troma zvonmi. Do súčasnosti sa zachoval len jeden z nich.

Bežného návštevníka Kostol Najsvätejšieho Spasiteľa môže zaujať najmä ostrý kontrast vonkajšieho prevedenia, ktoré je skutočne striedme. Fasáda nie je takmer vôbec zdobená. Zaujme skôr vstup do kostola. Tvorí ho výrazné schodisko a portál s nádhernou drevenou bránou, zdobenou okrem iného reliéfom erbu jezuitov.

Interiér je, celkom v protiklade, charakteristický bohatou výzdobou, z ktorej zaujme hlavný oltár a výrazná rokoková kazateľnica. V kostole sú veriacim dispozícii originálne drevené lavice. Určite si všimnete aj jedinečné svietidlá visiace zo stropu, ktoré majú formu akéhosi plameňa.

Architektonicky výrazné sú stĺporadia bielej farby, ako aj veľmi originálna dlažba a miestami použitý červenkastý kameň. Atmosféru kostola dotvára prekrásny organ a veľmi dobrá akustika. Preto sa tu často konajú organové koncerty ako aj koncerty zborov. Tunajšie omše všeobecne patria k veľmi vyhľadávaným počas celého týždňa. V podzemnej krypte Jezuitského kostola sú ostatky významných členov rádu, ako bol napríklad Leopold Kolonič.

Hoci v súčasnosti chrám opäť spravujú Jezuiti, v minulosti im bolo vlastníctvo odňaté Jozefom II. počas jeho cirkevných reforiem a neskôr totalitným režimom. Od roku 1989 kostol opäť patrí jezuitom.

Z Kostola Najsvätejšieho Spasiteľa to máte na skok k viacerým významným pamiatkam Starého Mesta. Hneď vedľa sa nachádza veža Starej radnice, z ktorej sú výborné výhľady na okolie a na Hlavné námestie. Tento pohľad je mimoriadne rozkošný počas vianočných trhov, ktoré sa tu pravidelne konajú. Takisto si môžete vybrať z nepreberného množstva prevádzok rôzneho druhu, kam sa dá sadnúť na jedlo, alebo kávu.

  • Mapa:
  • GPS: 48.144053, 17.108741
  • Ulica: Františkánske námestie 4
  • PSČ: 81101
  • Mestská časť: Staré Mesto
  • Okres: Bratislava I
  • Lokalita: Mesto
  • Aktivita: História, Kultúra