Sútok ramena Zuzana a Dunaja predstavuje čosi ako mys Starohájskeho ostrova. Ide o akúsi špicu, z ktorej je krásny výhľad na oba toky. Akoby ste stáli fyzicky priamo v spojnici oboch riek. Toto zajímavé miesto sa nachádza na juh od centra Bratislavy. Je veľmi dobre dostupné predovšetkým na bicykli. Predstavuje tak výborný tip na výlet pre cykloturistov.

Sútok ramena Zuzana a Dunaja

Starohájsky ostrov je v skutočnosti polostrovom a preto sa sem dostatnete po súši z pravého brehu Dunaja. Vedie sem asfaltová cyklotrasa po hrádzi. Starohájskym ostrovom potom môžete pokračovať po lesným chodníkom po jeho okraji až k miestu sútoku. Do blízkosti hrádze sa dostanete i autom prípadne MHD. Ďalej môžete zvoliť i peší pochod.

Miesto sútoku ramena resp. zátoky Zuzana a koryta Dunaja sa nachádza v oblasti prírodnej rezervácie pokrývajúcej celý Starohájsky ostov. Budete tak mať možnosť zažiť krásnu prírodu lužného lesa. Ten je tu naozaj bujný. Pripomína nedotknutú divočinu. Určite narazíte na pozostatky činnosti bobrov v podobe zvalených kmeňov stromov. Samotný sútok je možné pozorovať z najjužnejšieho bodu polostrova – špice, pod ktorou sa oba toky spájajú. Miesto je veľmi pekné, mierne vyvýšené nad vodnú hladinu. Označuje ho lodná dopravná značka upevnená na tyči. Miesto priam dýcha riečnou romantikou. Umožňuje krásne výhľady na jednotlivé toky. Ide o pokojnú oblasť. Veľa ľudí tu zrejme nestretnete. Je to nekomerčné miesto a tak tu nepočítajte s bufetmi ani iným občerstvením. Odmenou vám bude práve krásna prírode v tesnej blízkosti Dunaja.

Sútok ramena Zuzana a rieky Dunaj je výletom vhodným pre aktívnejšie typy ľudí. Technicky nejde o ťažkú túru, no miesto je už trochu odľahlejšie. Návštevu tejto lokality ocenia všetci, čo sa radi vyhnú masám, mestskí dobrodruhovia, rodinky s deťmi, ale aj dôchodcovia, ktorí sú v dobrej kondícii. Vídať tu i psíčkarov.

V tesnej blízkosti sútoku si môžete pozrieť opevnenie z vojnových čias v podobe bunkra B-S-15 Ostrov. V tomto prípade sa jedná o opustený betónový pechotný zrub relatívne veľkých rozmerov. Na vašej trase Starohájskym ostrov sa oplatí zastaviť sa tu.

  • Mapa:
  • GPS: 48.0996,17.1385
  • Mestská časť: Petržalka
  • Okres: Bratislava V
  • Lokalita: Les, Voda
  • Aktivita: Beh, Bicyklovanie, Turistika