Starý háj, známy aj ako Starohájsky ostrov sa nachádza južným smerom od centra Bratislavy, na petržalskej strane hrádze. Tento polostrov je tvorený kusom pevniny ohraničený Dunajom, Starohájskym ramenom a Zátokou Zuzana. Jeho prírodné bohatstvo v podobe lužných lesov je chránené formou prírodnej rezervácie. Ide o veľmi vďačný cieľ na cykloturistiku, prechádzku, alebo beh. Dá sem podniknúť poldnový, ale aj celodenný výlet.

Starohájsky ostrov

Na Starohájsky ostrov sa dostaneme pešo, alebo ešte lepšie na bicykli cyklotrasou vedúcou hrádzou po petržlaskej strane hrádze. Autom sa dá dostať relatívne blízko ku hrádzi, do miest, odkiaľ to na polostrov nie je ďaleko ani pešo. Veľmi pekný prístup vedie cez tzv. Ovsištskú riviéru, ktorá ponúka pekný pohľad najmä na hlavný tok Dunaja.

Starohájsky ostrov skrýva prekrásne prírodné bohatstvo najmä v podobe bujných lužných lesov v kombinácii s korytom rieky Dunaj. Lesy vyzerajú takmer nedotknute, čo pridáva tomuto miestu na unikátnosti. Príťažlivá je najmä možnosť z brehu sledovať tok rieky Dunaj. Nájdu sa tu naozaj viaceré pekné zákutia. V čase vegetácie pôsobia dojmom nepriechodnej džungle. Celý polostrov sa však dá obíst dookola po peknom lesnom chodníčku. Miestami však trasa môže byť zapadaná popadanými kmeňmi stromov, čo je dôsledok nemilej činnosti bobra. Okrem tohto čiperného živočícha sa tu nachádza i ďalšia jedinečná fauna a flóra. Údajne tu žije až 50 druhov rôznych vtákov. Tunajšia prírodná rezervácia má rozlohu až 766 520 m².

Hlavným lákadlom Starohájskeho ostrova sú okrem prekrásnej prírody i neobvyklé pozostatky vojny v podobe veľkého betónového bunkra s označením B-S 15 ,,Ostrov“. Pochádza z obdobia druhej svetovej vojny. Ďalším lákadlom je nádherný výhľad na špici Starohájskeho ostrova, v mieste sútok Zátoky Zuzana a hlavného toku Dunaja.

Nádherné dojmy riečnej krajiny v spojení s džungľou ocenia rodiny s deťmi, dôchodcovia i športovci. Túra sa dá naplánovať na rôzne dlhé trvanie, takže záleží len od vás koľko času tu máte chuť stráviť. Či pobudnete dlhšie, alebo kratšie, určite si zo Starohájskeho ostrova odnesiete pekný zážitok.

  • Mapa:
  • GPS: 48.1080,17.1321
  • Mestská časť: Petržalka
  • Okres: Bratislava V
  • Lokalita: Les, Voda
  • Aktivita: Beh, Bicyklovanie, Turistika