Chránená krajinná oblasť Dunajské luhy je čarovná sústava mokradí, ostrovov a polostrovov, pokrytých bujnými lužnými lesmi a pretkanými sieťou ramien Dunaja. Tiahne sa na juhovýchod od Bratislavy v smere toku Dunaja. Je to relatívne málo známa časť prírody Slovenska, hoci by si zaslúžila oveľa viac obdivu. Na druhej strane vďaka tomu zostáva táto lokalita pokojnou, bez návalu turistov.  Dá sa prejsť chodníkmi po turistickej značke. Táto chránená krajinná oblasť je tvorená 5 podcelkami, pričom sa rozkladá na takmer 123 km². Navštíviť ju nie je celkom pre každého. Dá sa objaviť pešo, alebo ešte lepšie na bicykli, avšak bude pri to nutné prekonávať časti trasy cez pre niekoho možno odstrašujúce brody. Pre iného je to záruka dobrodružstva.

Dunajské luhy

Dunajské luhy sú veľmi dobre dostupné autom z Bratislavy. Ak máte dobrú výdrž, môžete sem prísť pohodlne i po cyklotrase na hrádzi. Celou oblasťou luhou vedie červená turistická značka, ktorá vás nimi prevedie.

Chránená krajinná oblasť Dunajské luhy je pozostatok širšej, doslova európsky unikátnej oblasti, ktorá pred výstavbou Vodného diela Gabčíkova, charakterizovala tieto končiny. Krajina v okolí neregulovaného koryta Dunaja bola jedinečnou, neustále sa meniacou entitou. Bolo to častými záplavami, ktoré ju zakaždým pretvárali. V kombinácii s rozľahlými malokarpatskými lesmi išlo o neopakovateľný celok krajiny. Jej malou vzorkou sú dnes práve Dunajské luhy, ktoré vám rozhodne odporúčame preskúmať. Dá sa v nich túlať hodiny. Stále vás niečo prekvapí. Kombinácia ramien, mokradí, jazierok, ostrovčekov, poprepájaných brodmi je vskutku niečo jedinečné. K tomu patrí úžasná fauna a flóra. Môžete tu pozorovať napríklad prekrásne vodné vtáctvo. Presúvať sa celou oblasť je fajn na bicykli. Najlepšie v čase, keď je voda v brodoch primerane teplá, vodný stav prijateľný a pokým sa ešte nenamnožili komáre.

Návšteva Dunajských luhov je vhodnou pre každého milovníka nepoškvrnenej prírody, dobrodruhov, ktorý nevyžadujú chaty a bufety na každom kroku, ale vystačia si s vlastnými zásobami. Podľa výkonnosti si môžete zvoliť rôzne dlhý úsek na túru. Aj na krátkej túre tu zažijete množstvo pekných zážitkov.

V blízkosti Dunajských luhov sa vyplatí navštíviť plavebné komory Vodného diela Gabčíkovo, pričom je naozaj zaujímavé pozorovať ich činnosť naživo.

  • Mapa:
  • GPS: 47.9519,17.4089
  • Mestská časť: Okolie Bratislavy
  • Okres: Dunajská streda
  • Lokalita: Les, Voda
  • Aktivita: Beh, Bicyklovanie, Turistika