K najpozoruhodnejším a najvyšším budovám v Bratislave patrí budova ústredia Národnej banky Slovenska. Ako jedna z mála v hlavnom meste dosahuje výšku nad 100 metrov (111 metrov), čo predstavuje 33 poschodí. Keďže sa týči do výšin, budovu možno ľahko nájsť v blízkosti centra mesta, v susedstve významného Námestia slobody.
Stavba tejto budovy bola dokončená v roku 2002. K zaujímavostiam patrí fakt, že celá stavba vyšla krajinu 5 miliárd slovenských korún, čo je približne 166 miliónov EUR. Autormi projektu tejto budovy Pavol Paňák a Martin Kusý. Stavba získala ocenenie Stavba roka 2002, okrem iného i za svetovú úroveň technologických riešení a výbornú stavebnú kvalitu. I to z nej robí architektonickú dominantu Bratislavy a Slovenska vôbec.
Budova Národnej banky Slovenska patrí k najvýznamnejším administratívnym centrám v meste. Dokáže poskytnúť pracovný priestor pre približne tisícku zamestnancov. Takisto je charakteristická energetickou efektívnosťou, využívajúc moderné technológie ako je kogeneračná jednotka a riadiaci systém optimalizujúci celkovú spotrebu energií. Ide teda o tzv. inteligentnú budovu.
Vzhľadovo pripomína budova NBS modernú kancelársku vežu. Jej jadro je tvorené železobetónom a plášť metalicko-skleneným povrchom. K zaujímavostiam ohľadne materiálov použitých pri jej stavbe patrí fakt, že okrem iného bolo použitých i 3 500 m² flambovanej žuly z Portugalska (vstupné priestory, časti fasády). Súčasťou budovy je expozícia umeleckých zbierok a peňažné múzeum s kabinetom platidiel.
Priamo pred budovou zaujme bronzová plastika keltskej mince biatek. Autorkou diela je akademická sochárka Ľudmila Cvengrošová. Plastika bola osadená pred vstupný portál budovy v roku 2008, tesne pred vstupom Slovenska do eurozóny. Toto dielo má symbolizovať prechod od starej meny k novej.