Ganymedova fontána patrí k najznámejším symbolom Bratislavy. Nachádza sa na konci Hviezdoslavovho námestia, priamo pred vchodom do historickej budovy Slovenského národného divadla. Ozdobná, terasovitá fontána s bazénikom zaujme hneď na prvý pohľad. Poniektorých zaujala až tak, že sa v nej vykúpali, čo však rozhodne nie je je povolené.

Ganymedova fontána - Bratislava 

Najpríťažlivejšími prvkami tejto fontány sú rôzne sochárske motívy a voda nádherne spadajúca z výraznej kruhovej kaskády, ktorá sa pri ideálnom lome svetla krásne trblieta.

Ganymedova fontána sa nachádza Starom Meste. Dostať sa k nej je azda najjednoduchšie električkou, alebo bicyklom. Električka má zastávku v blízkosti a cyklisti môžu na priblíženie k nej využiť napríklad cyklotrasu vedúcu po nábreží Dunaja. Ak sa sem rozhodnete ísť autom, zaparkovať môžete v podzemnej garáži pri Hoteli Carlton, alebo v priľahlých uličkách, čo je však spoplatnené.

Ganymedova fontána je umeleckým skvostom. Jej autorom je bratislavský sochár Viktor Tilgner. Fontána je vyhotovená v neobarokovom štýle. K zaujímavostiam patrí fakt, že ju mestu darovala Prvá bratislavská sporiteľna. Stalo sa tak v roku 1888. Autorovou snahou bolo túto fontánu koncipovať tak, aby čo najvhodnejšie dopĺňala budovu a priestor pred budovou vtedajšieho Mestského divadla. To sa napokon podarilo veľmi dobre.

Hlavným motívom tejto fontány sa stal antický príbeh o chlapcovi Ganymedovi, ktorého na Olymp uniesol grécky boh Zeus premenený na orla, aby posluhoval bohom. Motív chlapca sediaceho na orlovi s výrazne rozprestretými krídlami je zhmotnený v hornej časti fontány.

Voda strieka z menších chrličov a spadá voľne nadol, čím vytvára krásne efekty, často zvýraznené napríklad zapadajúcim slnkom. Okrem toho padajúca voda osviežuje okolie počas letných dní. Pôvodne voda tryskala z misky v chlapcovej vztýčenej ruke, čo sa však žiaľ nezachovalo po jednej z revitalizácií fontány.

Spodná časť fontány je spracovaná taktiež veľmi zaujímavým spôsobom, keďže sú v nej zakomponované bratislavské motívy. Sochy štyroch detí totiž držia rôzne druhy najčastejšie sa vyskytujúcich rýb vo vodách Dunaja v tých časoch - vyzu, zubáča, sumca a šťuku.

Obvod kamennej kamennej kaskády zdobia ďalšie živočíchy známe z dunajských vôd – rak, korytnačka a žaba. Ryby i uvedené živočíchy slúžia ako chrliče vody. Jednotlivé sochy boli vyhotovené z bronzu a na základe Tilgnerových predlôh ich odliala spoločnosť Beschorner. Podľa dostupných informácií sú však všetky tieto objekty epoxidovými kópiami originálov.

K fontáne sa okrem ústredného motívu viažu aj iné legendy. Napríklad tá, že je poctou orlovi, ktorý ochránil miestnych rybárov pred prenasledovateľmi v podobe vojska. Tí tu totiž potajomnky, za tmy, lovili ryby pre vyhladovaných Bratislavčanov.

Rybári podľa legendy využívali v oblasti dnešného Hviezdoslavovho námestia ostrov so skalou, kam sa dokázali ukryť. Orol na skale zachránil rybárov pred vojskom tak, že silno zamával krídlami, až kým rozbúrené dunajské vody nezmietli útočiace vojsko.

Príbeh ktorý bol motívom celej fontány, ako aj spomínané sochárske objekty môžu byť dobrým dôvodom pre návštevu fontány s deťmi. Je to cieľ vhodný na návštevu s deťmi najrôznejšieho veku, pretože odpadá nutnosť absolvovania komplikovanej trasy a podobne. K zaujímavostiam patrí tiež fakt, že Ganymedova, ako prvá fontána v Bratislave, nebola určená ako vodný zdroj pre obyvateľov, ale plnila čisto estetickú funkciu.

V okolí fontány je množstvo cieľov, ktoré sa oplatí vidieť. Môže to byť napríklad monumentálna socha Hviezdoslava a celkovo Hviezdoslavovo námestie s množstvom reštaurácií, cukrárňamí a zmrzlinárňami. Na skok to tiež máte k Dunaju, alebo do absolútneho historického centra s množstvom historických pamiatok.

  • Mapa:
  • GPS: 48.142201, 17.109723
  • Ulica: Hviezdoslavovo námestie
  • PSČ: 81102
  • Mestská časť: Staré Mesto
  • Okres: Bratislava I
  • Lokalita: Mesto
  • Aktivita: História