Doslova kultovou lokalitou, či tip na výlet spojený s aktívnym relaxom neďaleko Bratislavy je Biely Kríž. Biely kríž predstavuje peknú, trávnatú lúku uprostred listnatých lesov nad Bratislavou. Nachádza sa približne hodinu pešo nad Račou. Jej popularitu zaiste zvyšujú tunajšie bufety. V ponuke sú obvykle polievky, pivo, či nealko. Na lúke sa nachádza i pekne zrekonštruovaná horáreň u Kocmundu, ktorá poskytuje i ubytovanie.

Biely kríž

Na Biely kríž vedie mnoho turistických ciest a cyklociest, okrem iného i červená značka hlavného hrebeňa Malých Karpát. Asfaltkou z Rače stúpajú s obľubou cyklisti, aby si vychutnali neskorší zjazd až do mesta. Autá sem zatiaľ nemajú povolený vjazd, okrem ubytovaných v horárni u Kocmundu.

Výhodou Bieleho kríža je jeho poloha, ktorá je naozaj kúsok nad mestom, avšak nie až tak blízko, aby ste pociťovali jeho ruch. Na jeho dosiahnutie musíte vynaložiť určitú aktivitu, ale ide skôr o príjemný relax s príjemnou bodkou v podobe pohodového posedenia na lúčke s jedným chladeným v ruke. To všetko robí z Bieleho kríža ideálny cieľ na relax i behom pracovného týždňa. V zime si sem môžete vyjsť na bežkách napríklad okolo Haluzického pomníka a pokračovať ďalej po hrebeni Malých Karpát. Bežči si v oblasti Bieleho kríža tiež prídu na svoje. V blízkosti sa nachádza i zaujímavé pietne miesto leteckej tragédie na Sakrakopci.

  • Mapa:
  • GPS: 48.2486, 17.14372
  • Mestská časť: Okolie Bratislavy
  • Okres: Pezinok
  • Lokalita: Les
  • Aktivita: Beh, Bicyklovanie, Turistika, Voľný čas