Vyhliadka nad lomom v Záhorskej Bystrici sa nachádza neďaleko konečnej autobusov s názvom Strmé vŕšky. Na okraji opusteného lomu, v jeho najvyššom bode, bol vybudovaný železný stožiar s ukončením v podobe kombinácie srdca a kríža. Miesto sa priam núkalo na vybudovanie pozorovacieho bodu. Tento počin napokon vzišiel z iniciatívy miestneho starostu Vladimíra Kuboviča. Stožiar tu stojí od roku 2009. Miesto je veľmi rýchlo dostupné a perfektne sa hodí na návštevu formou prechádzky, či behu. Ponúka možnosť sledovať krásne západy slnka ďaleko na západe.

Vyhliadka pri kríži, nad kameňolomom v Záhorskej Bystrici

K vyhliadke nad lomom sa dostaneme najskôr MHD, alebo autom, ktorým sa privezieme na zastávku Strmé vŕšky. Odtiaľ nasleduje krátky výstup po zvážnici, vedúcej naokolo kameňolomu. Môže sa vám hodiť navigácia v mobile, pretože táto trasa je neznačená. Orietačne to však nie je problém, pokiaľ sa držíte tejto zvážnice. Je na nej jedno krátke strmé stúpanie, no celkovo je trasa veľmi krátka. Zo zastávky je to približne 500 m šliapania až na vrchný okraj lomu, kde už si určite všimnete stožiar s krížom. Dalo by sa sem vyjsť i na horskom bicykli.

Vyhliadka je zaujímavá najmä stožiarom a veľmi ďalekými výhľadmi na západ. Je to super miesto na krátke, relaxačné prechádzky hocikedy behom týždňa, či už s deťmi, so psom, alebo vrámic kratšieho behu, prípadne cyklovýletu. Dajú sa tu zažiť pekné západy slnka, pričom ľudí sem chodí len minimum. Z vyhliadky uvidíte ako na dlani i celý opustený lom. Obe miesta patria k lokálnym zaujímavostiam. Ak ste tu ešte neboli, návšteva sa určite oplatí, najmä ak sa dá očakávať vhodná konštelácia podmienok na pekný západ slnka. Fotografom by sa tu mohlo tiež páčiť.

Vyhliadka nad Záhorskou Bystricou je tip na minivýlet vhodný pre všetky vekové a výkonnostné kategórie, ak vám nevadí kratšia chôdza do svahu, prípadne zostup. Výlet sa dá spojiť s návštevou blízkej Chaty Poľovník na Plácku, kde je v prevádzke i bufet, alebo sa môžete vybrať k trochu vzdialenejšiemu malokarpatskému vrcholu Hrabovina.

  • Mapa:
  • GPS: 48.2292,17.0497
  • Mestská časť: Záhorská Bystrica
  • Okres: Bratislava IV
  • Lokalita: Les
  • Aktivita: Beh, Prechádzka, Výhľady