Bridlicová štôlňa v Marianke je banským dielom, ktoré sa nachádza v Marianskom údolí priamo oproti miestnej kalvárii. Štôlňa bola veľmi zaujímavo sprístupnená verejnosti a oplatí sa ju navštíviť. Je otvorená len sporadicky, spravidla v dňoch pracovného pokoja. Táto miniatúrna banská expozícia v podobe fotografií, praktických ukážok ťažby a spracovania bridlice, je najmenšou banskou expozíciou na Slovensku. Rozkladá sa na ploche iba 14 m2. Okrem množstva zaujímavostí, ktoré sa počas prehliadky so sprievodcom dozviete, láka aj veľmi dobrou dostupnosťou. Návštevu odporúčame všetkým kategóriám návštevníkov.

Bridlicová štôlňa v Marianskom údolí

Bridlicová štôlňa sa nachádza v tesnej blízkosti Bratislavy. To z nej robí výborný cieľ na rýchly výlet. Do Marianky sa z mesta za chvíľku dostanete autom, alebo verejnou dopravou až tesne k samotnej štôlni. Tú nájdete v Marianskom údolí, ktoré je populárnym pútnickym miestom.

Vstup do bridlicovej štôlne sa nachádza vo svahu oproti kalvárii. Je to tesne pri asfaltke prechádzajúcej údolím, takže by ste si ho mali bez problémov všimnúť. Vstupný portál bol obnovený a je dobre viditeľný. Vo všeobecnosti sú prehliadky tohto banského diela organizované počas voľných dní. Odporúčame si ale presné časy zistiť na internete. Prehliadka bane so sprievodcom je väčším zážitkom, ako by ste pri tak malom banskom diele možno očakávali. Jedná sa totiž o jedno z najstarších a najvýznamnejších banských diel Slovenska. Počas prehliadky sa dozviete okrem iného aj to, že bridlica sa hojne využívala na stavebné účely, najmä na výrobu strešnej krytiny, alebo tabuliek, na ktoré sa písalo v školách. Marianska bridlica sa na tieto účely hojne vyvážala až za hranice Slovenska. Pre návštevníkov bane môže byť príťažlivá možnosť vyskúšať si vlastnoručne opracovať kus bridlice. Môžete si napríklad vystrihnúť pekné bridlicové srdiečko. Okrem toho sa dozviete mnoho informácií o samotnej histórii ťažby bridlice v oblasti Marianky, ktorá je spätá najmä s tzv. Šifrovou jamou (Schiefer – z nemčiny bridlica). To bola hlavná lokalita ťažby, ktorej denná ťažba predstavovala materiál pre výrobu až 5000 písacích tabuliek.

Návšteva bridlicovej štôlne v Marianke predstavuje tip na nenáročný výlet vhodný pre všetkých, azda za každého počasia. Lepšie je však vybrať sa sem v príjemnejšo počasí, keď si môžete prejsť i miestnu kalváriu a vrámci Slovenska unikátne sakrálne pamiatky, sústredené na malom území. Za zmienku stojí Bazilika Narodenia Panny Márie, Kaplnka sv. Studne, či Kaplnka sv. Anny.

  • Mapa:
  • GPS: 48.24778,17.06708
  • Mestská časť: Okolie Bratislavy
  • Okres: Malacky
  • Lokalita: Les
  • Aktivita: Bicyklovanie, Prechádzka, Turistika