Písaný kameň je jedným z hraničných kameňov vymedzujúcich územie Bratislavy. Samozrejme ide o historický hraničný kameň, ktorý ohraničoval severnú časť Bratislavy, ktorá susedila so stupavsko-pajštúnskym panstvom.
V súčasnosti je kameň napoly zborený, no stále predstavuje atraktívnu možnosť na prechádzku k neobvyklému cieľu. O kameni totiž tuší len málokto, hoci je súčasťou oveľa dlhšej historickej hraničnej línie, ktorá sa tiahne malokarpatskými lesmi na sever od mesta.
Celkom k Písanému kameňu žiadna turistická značka nevedie, no je dobre dostupný z Kačína v kombinácii červenej turistickej značky smerom a lesných ciest smerom na Marianku. Z Kačína by ste k tomuto hraničnému kameňu mali zájsť pešo behom polhodinky, no trasa sa výborne hodí i na horský bicykel. V mieste označenom turistickým rázcestníkom ako Za Kačínom je potrebné hľadať odbočku z červenej turistickej značky smerom doprava na lesnú cestu. Po nej je to ku kameňu už asi len 5 minút chôdze.
Ak máte možnosť, vezmite si so sebou GPS navigáciu, a miesto ľahko nájdete. Dôležité je vyriešiť dopravu na Kačín, pretože MHD sem veľmi často nepremáva a autom je sem zakázané chodiť. MHD jazdí na Kačín z Patrónky. Peší pochod na Kačín túru výrazne predĺži, no dá sa vymyslieť pekná a zaujímavá trasa z rôznych mestských častí Bratislavy. Ak by ste šli bicyklom, budete mať cestou i pár výraznejších stúpaní.
Písaný kameň je ukrytý v lese a v jeho blízkosti, prakticky už popri ceste z Kačína, si môžete všimnúť menšie hraničné kamene, ktoré vytvárajú spomínanú historickú hranicu mesta. Neďaleko kameňa samotného, vo výraznom lesnom údolí, si môžete všimnúť ohnisko i prameň, ktorý sa však javil vyschnutý. Preto si na výlet pribaľte i tekutiny. Túra z Kačína je ľahká. Môžete si sem zobrať i psíka. Túto prechádzku zvládnu seniori i deti, prípadne by sa dala absolvovať i s kočíkom, alebo s dieťaťom v nosiči. Ak by ste sem však išli pešo až zo Železnej studničky, počítajte zhruba s 1,5 hodinovým výstupom.