Sakrakopec (440 m n. m.) je kopec nachádzajúci sa južne od hlavného hrebeňa Malých Karpát, nad najjužnejším výbežkom Rače. Zároveň je miestom leteckej tragédie z roku 1966, keď sem 24.11. o 16.30 narazilo bulharské dopravné lietadlo Iliušin Il-18. Zahynulo vtedy všetkých 82 ľudí na palube, čím sa nešťastie stalo najväčším svojho druhu na území Slovenska.

Sakrakopec

Dnes miesto predstavuje neobvyklý tip na výlet v blízkosti Bratislavy. Má svoju mierne ponurú atmosféru, no je zároveň miestom, kde možno vzdať hold obetiam, ktoré mali medzinárodnú štátnu príslušnosť a zároveň v hlbokom lese pomeditovať nad cestami osudu, ktoré sa dokážu neraz v zlomku sekundy neočakávane zvrtnúť.

Na Sakrakopec vedie ľahká túra z Rače po modrej značke, asfaltkou cez Biely kríž, kde je potrebné prejsť na zelenú značku. Tou istou zelenou značkou sa dá na Sakrakopec vystúpiť i zo Svätého Jura, čím sa vyhnete asfaltke. Poprípade si po týchto značkách môžete spraviť okružnú túru cez spomínaný vrchol.

Po modrej značke sa dá relatívne náročným stúpaním vyjsť i na bicykli. Trasa je medzi cyklistami čoraz populárnejšia pre kvalitný asfalt a samozrejme rýchly zjazd z Bieleho kríža. Ak by ste šli bicyklom, je potrebné mať na pamäti, že úsek z Bieleho kríža na Sakrakopec je vhodný skôr na horský bicykel.

Túru na Sakrakopec môžete absolvovať počas pohodovej poldňovky napríklad aj s deťmi. Na mieste sa nachádza pomník a stále aj niekoľko menších zvyškov samotného lietadla. Môže to byť motivácia pre deti, ak sa im nechce šliapať. Túru však zvládnu i dôchodci, hoci nejde o vyslovene kratučkú prechádzku. Občerstviť sa môžete v bufete na Bielom kríži, kde sa nachádza i rozľahlá lúka na ktorej sa dá príjemne posedieť.

  • Mapa:
  • GPS: 48.2434, 17.1621
  • Mestská časť: Okolie Bratislavy
  • Okres: Pezinok
  • Lokalita: Les
  • Aktivita: Beh, Bicyklovanie, História, Turistika