Hrad Biely Kameň patrí k ruinám nachádzajúcim sa v Malých Karpatoch. Hrad nájdete nad Svätým Jurom, neďaleko Bratislavy. Výlet na Biely Kameň je dobrým tipom pre rodiny s deťmi, ale aj všetky ostatné kategórie turistov, ktorí práve nemajú čas na dlhšie trvajúcu akciu. Výstup na tento hrad trvá krátko. Viete si sem spraviť výlet približne na pol dňa vrátane dopravy. Stúpanie na hrad nie je úplne bezproblémové, avšak vzhľadom na rýchlu dostupnosť by ho mal zvládnuť každý.

Hrad Biely Kameň

Pod Biely Kameň sa dostanete veľmi rýchlo autom, alebo verejnou dopravou. Môžete prísť aj horským bicyklom, je však možné, že niektoré časti výstupu zo Svätého Jura budete musieť tlačiť. Vhodnejšie je v takom prípade prísť od Bieleho kríža, čo je však omnoho dlhšie. Všeobecne je však prístup cez Biely Kríž veľmi zaujímavou túrou, keďže na tejto trase narazíte na mnoho krížov, ktoré patria k symbolom pútí zo Svätého Jura do Marianky a opačne.

Hrad Biely Kameň sa v súčasnosti snažia konzervovať dobrovoľníci, čo určite prispeje k jeho väčšej bezpečnosti a popularite. Donedávna totiž šlo o ruinu, kde hrozil pád kameňov zo zvetraných múrov. Rovnako terén v objekte ruiny ukrýval nástrahy, ktoré by vám mohli privodiť zranenie. Tento hrad predstavuje ďalšiu sondu do minulosti v oblasti Malých Karpát. Na rozdiel od iných zrúcanín v tomto pohorí však neposkytuje výhľady. Celý je totiž zarastený vysokým lesom. Na druhej strane mu to pridáva na záhadnosti. Pre deti to bude isto pútavá vychádzka.

Náročnosť výstupu zo Svätého Jura na Biely Kameň je stredne náročná. Problémom môže byť strmosť terénu, ktorý vyžaduje dostatočnú fyzičku. Na druhej strane túra je relatívne krátka, takže si môžete robiť množstvo prestávok. Ak si nie ste istý, či terén zvládnete môžete vyskúšať pomôcť si paličkami. Istotne ich oceníte aj počas zostupu z hradu.

  • Mapa:
  • GPS: 48.2611,17.1967
  • Mestská časť: Okolie Bratislavy
  • Okres: Pezinok
  • Lokalita: Les
  • Aktivita: História, Turistika