Hrad Pajštún je ruinou nad obcou Borinka. Patrí k najznámejším hradom v Malých Karpatoch a teší sa veľkej popularite. Bratislavčania sem robia výlety najmä počas víkendov. Výstup k zvyškom hradu predstavuje krátku túru, ktorá poteší výhľadmi a objavovaním histórie. Do Borinky, na začiatok výstupovej trasy sa dostanete rýchlo autom, alebo verejnou dopravou. Hoci túra na hrad z Borinky netrvá dlho, výstup dokáže potrápiť. Okrem turistov je Pajštún populárny i medzi lezcami a v posledných rokoch aj medzi horskými cyklistami.

Hrad Pajštún

Pod hrad Pajštún, do Borinky sa dostaneme najpraktickejšie autom, no parkovanie v jej uliciach môže byť problém, keďže kapacita je značne obmedzená. Najčastejšie sa parkuje v blízkosti kostola. Alternatívou je autobusová doprava, alebo peší pochod zo Záhorskej Bystrice, kam premáva MHD. To je však už na celodenný výlet.

Na hrad Pajštún sa dá vystúpiť po červenej značke z Borinky. Nemalo by to trvať dlhšie ako pol až trištvrte hodinku. Výstup samotný nie je špeciálne zaujímavý. Vedie prevažne lesom. Oveľa zaujímavejšie je hradné bralo Pajštúna, ktoré predstavuje strmý vápencový terén. Je dlhé roky obľúbeným cvičným terénom bratislavských lezcov.

Vystúpiť môžete až nad bralo, do vnútra samotných zbortených múrov a hradieb. Z týchto miest budete mať krásny rozhľad ponad okolité lesy Malých Karpát. Je potrebné dbať na opatrnosť, ruiny totiž nie sú priveľmi udržiavané.

Výlet na Pajštún môžete poňať aj ako peknú jednodňovku spojenú s opekaním. Pod hradom na lúke nad Borinkou sa nachádza i táborisko s ohniskom. Horskí cyklisti zvyknú v blízkosti Pajštúna navštevovať populárny trail s názvom Maják, ktorý vedie priamo okolo hradných múrov. Je to však ťažký zjazd, len pre skúsených bajkerov.

Túra na Pajštún je relatívne krátkym výstupom. Nie je však úplne ,,zadarmo“. Druhá polovica výstupu je riadne strmá a je nepríjemná aj počas zostupu. Vyplatí sa pribaliť turistické paličky. Inak je to trasa vhodná i pre rodiny s deťmi a dôchodcov, ktorí sa udržiavajú v kondícii.

  • Mapa:
  • GPS: 48.2756,17.0829
  • Mestská časť: Okolie Bratislavy
  • Okres: Malacky
  • Lokalita: Les
  • Aktivita: História, Lezenie, Turistika, Výhľady