Sútok Dyje a Moravy predstavuje trojhraničný bod na Záhorí, kde sa stretávajú hranice Slovenska, Česka a Rakúska. Nachádza sa pri Moravskom sv. Jáne presnejšie pri hraničnom priechode Hohenau. Mohol by byť zaujímavým tipom na výlet pre vaše potulky pri Bratislave. Vyznačuje sa peknou prírodnou scenériou, bez nepotrebnej komercie, pokojom ba dokonca i trochou umenia. K sútoku sa dopravíte najlepšie autom, alebo sem môžete podniknúť pekný cyklovýlet. Tento výlet je vhodný pre všetky typy turistov, najlepšie ako jednodňovka. V lokalite s dá stráviť pekný deň.

Sútok Moravy a Dyje

Lokalita je dobre dostupná, no najlepšie sa sem dopravíte autom. Cestu podstatne zrýchľuje diaľnica D2. Prípadne si môžete podľa zdatnosti vymyslieť rôzne dlhý cyklovýlet. Spokojní odídu športovci aj rodinky s deťmi. Za týmto účelom sa vyplatí popozerať si mapy s vyznačenými cyklotrasami, ktoré vedú pekným krajom v blízkosti rieky Morava. Auto parkovať tesne pri rieke nie je možné, a tak je potrebné kúsok prejsť po vlastných, čo je však príjemná prechádzka. Mimochodom parkovať bolo možné na okraji miestnej asfaltky, parkovisko sme tu nenašli. Môže sa vám tiež hodiť navigácia v mobile, aby ste sútok ľahšie našli. Nevšimli sme si totiž žiadne turistické značky, ktoré by k nemu viedli.

Oblasť sútoku Moravy a Dyje je charakteristická relaxačne pôsobiacou riečnou krajinou. Teda pokiaľ nie sú komáre, ktorých tu dokáže byť doslova záplava. Na brehoch stoja pekné rybárske búdy so štvorcovými sieťami, ktoré sa používajú na špecifickú techniku lovu. Do okolitého prostredia dokonale zapadajú. Sú jednou z lokálnych zaujímavostí spolu s množstvom opustených vojenských bunkrov v pohraničí. Tento sútok je inak veľmi idylickým miestom. Je to azda tým, že obe rieky sa vyznačujú veľmi pokojnými vodami. Ich vody celkom pokojne splývajú, aby sa vydali na lenivú púť až pod hrad Devín. Každá z riek má jedinečnú farbu svojho prúdu. Sledovať ich spájanie je zaujímavým zážitkom. Na slovenskom brehu si turisti môžu oddýchnuť pri jednoduchom sedení. Na stánky s občerstvením sme tu nenarazili, takže lokalita si udrživa relatívne pôvodný ráz bez zbytočných vylepšení. Okrem sedenia na rovnakom brehu zaujme socha českého sochára Ľuba Kristeka. Táto socha patrí do Kristkovej podyjskej glyptotéky. K tipom na výlet patrí i tunajší trojhraničný kameň, dostupný z českej strany.

Výlet k sútoku Dyje a Moravy je vhodnou aktivitou pre ľudí, ktorý radi objavujú lokálne zaujímavosti, predovšetkým tie menej skomercionalizované. Ide o nenáročnú aktivitu ktorú ocenia taktiež dôchodci a rodiny s deťmi. Ak by ste si chceli viac zašportovať, odporúčame podniknúť sem dlhší cyklovýlet oblasťou

  • Mapa:
  • GPS: 48.61648,16.94071
  • Mestská časť: Okolie Bratislavy
  • Lokalita: Les, Voda
  • Aktivita: Beh, Bicyklovanie, Člnkovanie, Turistika