Prameň rieky Rudavy sa nachádza na Záhorí pri meste Bílkove Humence. Zdroj vody pre túto neopakovateľú a dosiaľ nezregulovanú rieku môže byť zaujímavým tipom na výler neďaleko Bratislavy. Oblasti v okolí prameňa dominuje takmer ľudoprázdne prostredie, pokoj, príjemná rurálna atmosféra a viacero zaujímavostí pohromade. Hoci rieka Rudava je na slovenské pomery jedinečná práve svojim neregulovaným korytom a významnou funkciou v odvodňovaní územia na sever od Malých Karpát, jej prameň nie je nijako označený. Jeho hľadanie bude preto takým menším dobrodružstvom, kde využijete navigáciu. Stále je to však výlet vhodný pre rodiny s deťmi, dôchodcov, ale aj pre psíčkarov.

Prameň Rudavy

Dostať sa k prameňu Rudavy je tak trochu navigačné minidobrodružstvo. Môžete vyraziť napríklad z obce Bílkove Humence, alebo od vysielača Dubník, ktorý je neďaleko a je dostupný autom. Je vhodné vopred si naštudovať mapu poľa, ktoré sa rozkladá medzi Dubníkom a Bílkovými Humencami. Tiež sa hodí mapa v mobile. Potom sa k prameňu isto rýchlo prepracujete. Či už zo spomínanej obce, alebo vysielača je to prechádzka tak na 20 minút.

Na mape si môžete všimnúť, že Rudava má akoby dva hlavné pramene. Nám sa zdal hlavný zdroj rieky ten, ktorý leží severozápadne. Rozkošný pramienok vyteká zo zeme neďaleko poľovníckeho posedu, ktorý však pôsobil dosť vratko a možno tu dlho nevydrží. Orientovať sa možno i podľa mokradí s typickou vegetáciou, ktoré na poli rastú v dvoch výrazných zoskupeniach. Od oboch zdrojov tečú úzke potôčiky, ktoré sa na poli spájajú. Ihneď za Bílkovími Humencami Rudava získava vodu z prítokov Štefanka, Čulanka, Habánka a zo Sokolského kanála. Všetky pramenia na okolitých poliach a rozhodne je tu čo objavovať.

Práve objavovanie prameňov Rudavy a jej najbližšách prítokov môže to byť zaujímavý druh nenáročnej turistiky pre deti i dospelých. Na poli neďaleko prameňa Rudavy rastú i pekné stromy a celkovo zaujme i charakter prostredia vo forme polí, mokradí, vodných tokov a zvlnenej krajiny pokrytej lesíkmi. Značky tu nenájdete, skôr sa budete pohybovať po poľných cestách, ktoré sú však nenáročné. Maximálne môžu byť rozbahnené po dažďoch.

Ďalšou výhodou návštevy prameňa rieky Rudayv je fakt, že v jeho blízkosti sa nachádza Kaplnka sv. Magdalény – veľme pekné pútnicke miesto, a jedinečné chalúpky v lokalite Habány. Okrem toho môžete preskúmať národnú prírodnú rezerváciu Zelienka, čo je dosť jedinečné miesto pri Lakšárskej Novej Vsi. K zaujímavostiam, ktoré sú rýchlo dostupné patrí i rodný dom Jána Hollého v Borskom Mikuláši, či rekreačný areál Gazárka.

  • Mapa:
  • GPS: 48.5874,17.2246
  • Mestská časť: Okolie Bratislavy
  • Okres: Senica
  • Lokalita: Lúka, Voda
  • Aktivita: Prechádzka, Turistika